Projektni dan

Idemo zelenim stopama naprijed!

PROJEKTNI DAN 2023.

Ovogodišnji Projektni dan naše ekoškole održan je 21. travnja 2023. Kao i svake godine, ponuđene su brojne radionice u školi, u školskom dvorištu, a neke i izvan nje. To je dan kad svi na svoj način  mogu pokazati koliko su svjesni važnosti očuvanja okoliša.

Učenici prvih razreda učili su o razvrstavanju otpada izrađujući spremnike za otpad. Učenici drugih razreda izrađivali su, nakon posjeta jezerima Savica, plakate o vodama. Jezero Bundek učenici trećih razreda pretvorili su u učionicu  izrađujući plakate o onečišćenju i zaštiti okoliša. Posebnu terensku nastavu imali su i četvrtaši koji su o živoj i neživoj prirodi učili u parku Divlje vode u Parku prirode Žumberak - Samoborsko gorje.

Učenici sedmih i jednog šestog razreda uređivali su i čistili ružičnjak, izrađivali cvjetne bombice, preše za cvijeće te vrtni namještaj od paleta. Jedan peti razred  izrađivao je hranilice za ptice,  drugi piramidu zdrave prehrane, a treći je odlučio pisati o svemu što se događa tijekom Projektnog dana. Neki osmaši su gledali dokumentarne filmove o ekološkim temama, neki se bavili sportskim aktivnostima na otvorenom, a grupa osmašica spremala je zdravu hranu. U razgledu Botaničkog vrta bila su dva sedma razreda dok su dva šesta bila u razgledu HRT-a. Jedan šesti razred posjetio je Edukacijski centar Hrvatskog Crvenog križa. Posebna, kreativna skupina, oslikavala je zid u višenamjenskoj dvorani za predstojeći mjuzikl Kralj lavova.

Svi smo se lijepo zabavili i naučili nešto o očuvanju Zemlje. Nadamo da ćemo naučeno  zauvijek zapamtiti!

Razgovor s ravnateljem Z. Dominikom

1. Koliko i kako Projektni dan utječe na učenike?

Usvajaju li učenici trajno vještine koje nauče tijekom projektne nastave?

Projektni dan je oblik nastave koji učenici posebno vole jer nema klasične nastave omeđene nastavnim satom od 45 minuta. Ovaj oblik nastave pruža učenicima više slobode i mogućnosti da se slobodno i kreativno izraze bez bojazni o ocjeni za svoje postignuće. Učenici praktično i trajno usvajaju vještine i sposobnosti o ekologiji i vide se pomaci u zaštiti okoliša, recikliranju otpada, zdravoj prehrani i dr.

2. Koliko je radionica ukupno održano ove godine ?

Ove godine je održano desetak radionica tijekom Projektnog dana, što u školi, što van škole. Od posjeta Botaničkom vrtu, jezerima Savica, Bundeku, ekoparku Divlje vode, Edukacijskom centru Hrvatskog Crvenog križa, HRT-u, do izrade piramide prehrane, oslikavanja zidova škole, edukativnih filmova, uređenje vrta...

3. Koje radionice od prijašnjih godina posebno pamtite? Koje su trajno ostavile trag u prostoru škole i školskom dvorištu?

Veliki broj radionica je u proteklom razdoblju održan u našoj školi. Od onih u koje su se uključivali i roditelji sadnjom nasada, okopavanjem vrtova, uređenjem unutrašnjeg prostora škole, do začetka izrade poučne staze, izrade kućica za ptice, etnozbirke na ulazu u zgradu, a sjetimo se i specifičnog online Projektnog dana za vrijeme pandemije.

4. Naša škola energetski je obnovljena, koliko  sada manje trošimo energije za potrebe škole?

Naša škola  energetskom je obnovom prepolovila potrošnju energije. Toplinska izolacija vanjskih zidova i krova, novi prozori i vrata, uvođenje plina kao energenta, opravdali su uložena sredstva koja će se dugoročno isplatiti kroz uštedu energije.

5. Ekoporuka svim učenicima.

Čuvajte svoju školu kao vlastiti dom, njen okoliš, vodu, toplinsku i električnu energiju, hranu koju konzumirate i sve blagodati koje uživate na dobrobit ugodnog i sretnog školovanja u našoj školi!

L.Glamočanin, V. Zubak, L.Vuk , 6. d

objavio: Ana Rajić   datum: 26. 4. 2023.