Usluge za učenike koje pruža CARNet su iz područja informacijsko-komunikacijske tehnologije i edukacije a svrstane su u nekoliko kategorija:

• Pristup Internetu
  • Edukacija
  • Internetske usluge
  • Multimedija
  • Sigurnost
  • Pomoć i podrška
  • CARNet za učenike

USLUGE CARNET-A ZA UČENIKE

Računalo je danas prisutno gotovo u svakom domu i postalo je omiljena igračka naše djece koja provode previše vremena igrajući se i surfajući Internetom. Internet je kao nepresušno vrelo informacija i usluga, odličan medij za učenje, zabavu, komunikaciju i brz pristup različitim podacima.

Pa kada je djecu gotovo nemoguće odvojiti od tog najpopularnijeg medija današnjice, dobro je znati da postoji niz korisnih i edukativnih sadržaja na Internetu namijenjenih djeci i primjerenih njihovoj dobi. Najširu paletu usluga za učenike nudi CARNet.

Za one koji ne znaju, CARNet je ustanova čiji je potpuni naziv Hrvatska akademska i istraživačka mreža. Naziv CARNet je kratica nastala od engleske varijante imena, koje glasi Croatian Academic and Research Network.

CARNet je svoje djelovanje započeo u rujnu 1991. godine kao projekt nastao pod pokroviteljstvom tadašnjeg Ministarstva znanosti i tehnologije, sa zadaćom implementacije i promocije informacijskih i komunikacijskih tehnologija.

Glavna zadaća CARNet-a je uspostava napredne računalno-komunikacijske infrastrukture pod nazivom CARNet mreža koja ima za cilj povezivanje svih ustanova i pojedinačnih korisnika iz područja znanosti, obrazovanja i športa na CARNet mrežu te time i na globalnu mrežu Internet.

I naša škola je članica CARNet-a koji nam omogućuje uslugu spajanja na Internet.

• Pristup Internetu
  • Edukacija
  • Internetske usluge
  • Multimedija
  • Sigurnost
  • Pomoć i podrška
  • CARNet za učenike

Ovdje ću ukratko opisati važnije kategorije usluga a detaljne informacije o pojedinoj usluzi moći ćete pronaći na CARNet-ovim stranicama slijedeći direktne hiperveze.

Pristup Internetu je usluga koja omogućuje da na povoljniji, jeftiniji i sigurniji način surfate Internetom vi i vaša djeca.

Spajati se na Internet možete na mnoštvo načina a na vama je da odaberete jedan od ponuđenih. Pritom morate voditi računa da neki od navedenih načina spajanja na Internet nisu dostupni svima zbog ograničenja na telefonskim centralama tj. ne podržavanje nekih operatera ili izostanka kvalitetnog bežičnog signala na nekim područjima.

Za pristup Internetu CARNet nudi jedan od slijedećih načina:

• Mobile CARNet
  • XCARNet/3DCARNet
  • MetroCARNet
  • DUO.CARNet
  • OptiCARNet
  • VipmeCARNet
  • CARNetovi modemski ulazi

Većinu od navedenih usluga CARNet nudi u suradnji sa komercijalnim operaterima kao npr.: Vip, Optima, B.net, …

Vrlo važna usluga, koju nudi CARNet u okviru pristupa Internetu, je filtriranje sadržaja. Svjesni raznovrsnosti sadržaja na Internetu, kao i dobi u kojoj se nalaze djeca, CARNet je početkom 2007. godine započeo s implementacijom sustava za filtriranje nepoćudnih sadržaja.

Edukacija je jedna od najinteresantnijih usluga a obiluje brojnim edukativnim i korisnim sadržajima koje bi bilo prava šteta ne iskoristiti.

• Nacionalni portal za udaljeno učenje "Nikola Tesla"
  • Školska učilica
  • Online enciklopedija
  • Portal za škole
  • e-Knjižnica
  • CARNetova korisnička konferencija CUC
  • Cisco akademija

Istaknuo bi posebno Nacionalni portal za udaljeno učenje „Nikola Tesla“, koji omogućuje pohađanje raznih on-line tečajeva. Pažnje vrijedna je i Školska učilica, Prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija te e-Knjižnica.

Internetske usluge čine:

• Elektronički identitet
  • Webmail
  • Web prostor
  • Domene
  • NTP
  • News
  • FTP
  • IRC

Ovdje je važno napomenuti i objasniti što je elektronički identitet i kako ga učenici mogu dobiti.

Elektronički identitet u sustavu AAI@EduHR je virtualni identitet na CARNet mreži kojega dobivaju učenici (i svi ostali pojedinačni korisnici iz ustanova članica CARNeta , nastavnici, studenti, profesori i zaposlenici ustanova članica), koji im omogućuje korištenje CARNetovih usluga.

Najvažnije sastavnice elektroničkog identiteta su korisničko ime (npr. pero.peric@skole.hr ) i pristupna lozinka.

U našoj školi elektronički identitet izdaje Administrator imenika, gospođa Brankica Stiplošek.

Sigurnost je usluga koja će omogućiti našim učenicima da se pokušaju nositi sa izazovima Interneta u smislu zaštite vlastitog računala od mnogobrojnih napasti u vidu virusa i ostalih nepoćudnih programa koji imaju za cilj nanijeti štetu na računalu.

Usluge na području sigurnosti su:

• Hoax recognizer
  • Posredovanje u rješavanju računalnih incidenata
  • Sigurnosni savjeti
  • Abuse služba

CARNet CERT je služba koja se bavi sigurnosnim problemima. Na njihovim stranicama možete pronaći niz informacija i savjeta vezanih za ovu problematiku, a možete i preuzeti Priručnika za računalnu sigurnost korisnika Interneta ili popularnije "Borbeni komplet".

I na kraju Pomoć i podrška, usluga koja se sastoji od:

• Služba za podršku korisnicima
  • Wikidesk
  • Pravila ponašanja na Internetu / Internet bonton

Svim početnicima ali i onima iskusnijima preporučio bih da prouče pravila ponašanja.

"Trebaš pomoć i podršku? Događa ti se nešto loše u obitelji ili školi, a čini ti se da se nemaš kome povjeriti? Hrabri telefon pomoć i podršku nudi i putem CHAT-a svakim radnim danom od 15 do 18 sati.

Razgovor sa savjetovateljem Hrabrog telefona je potpuno anoniman te je dostupan putem web stranice www.hrabritelefon.hr.

Direktni link za razgovor sa savjetovateljem Hrabrog telefona je sljedeći: http://hrabritelefon.quik-j.net:8080/servlet/ContactCenterServlet?customer=hrabri-CHAT.

"Nemoj šutjeti o tome, potraži pomoć!"

« Rujan 2021 »